tchan1_Yuichiro Chino_GettyImages_stock market Yuichiro Chino/Getty Images

Dluhová krize bezprostředně nehrozí

NEW YORK – Jak se země, firmy a domácnosti potýkají s ekonomickými důsledky pandemie covidu-19, mnozí z těch, kdo sledují trhy, bijí na poplach kvůli celosvětově rychle narůstající dluhové páce. A z dobrého důvodu: vzhledem k akceleraci letitého trendu směřuje letos poměr zadlužení k HDP u těchto tří skupin vypůjčovatelů k nabobtnání o 14 %, na rekordních 265 %. Přestože to však zvyšuje riziko insolvencí a výpadků splátek, zejména u korporací, společnost S&P Global Ratings má za to, že v blízké době je dluhová krize nepravděpodobná.

Vzhledem k vyšší zadluženosti a náročnému provoznímu prostředí S&P celosvětově snížila úvěrový rating u zhruba pětiny korporátních a suverénních emitentů dluhu, zejména u vypůjčovatelů spekulativního stupně a u těch, jež nejvíc postihují ekonomické dopady covidu-19. U korporátních vypůjčovatelů se riziko insolvence patrně zvýší, pokud se peněžní toky a výnosy nevrátí na úrovně trendů z doby před pandemií dřív, než bude odstraněna mimořádná fiskální stimulace.

Podle našeho náhledu svět pravděpodobně zažije postupné, ač kodrcavé ekonomické zotavení, za předpokladu, že ve vlekle oslabených poměrech budou zachovány vstřícné finanční podmínky a v oblasti výdajů a výpůjček dojde ke korekci chování. Připočtěme k tomu široce dostupnou vakcínu proti covidu-19 do poloviny roku 2021 a vývoj globální zadluženosti by se měl zploštit kolem roku 2023, kdy vlády budou osekávat stimulaci, firmy pomalu vyspravovat bilance a domácnosti konzervativněji utrácet.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/OX8dAfEcs