zahidi2_seksan MongkhonkhamsaoGetty Images_sustainabilitygrowthmoneyplant seksan Mongkhonkhamsao/Getty Images

Co mohou dnešní finanční výpomoci udělat pro zítřejší ekonomiky

ŽENEVA – Loňská výroční Zpráva o globální konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra hodnotila připravenost 141 vlád na budoucnost a zjistila, že většina z nich u tohoto i dalších zásadních dlouhodobých ukazatelů dosahuje žalostných výsledků. Přesto nyní, kdy pandemií vynucená omezení pustoší globální hospodářství a odhalují nedostatky mnoha institucí, nastupuje éra větších – a snad odvážnějších – vlád.

Do světové ekonomiky bylo už napumpováno odhadem devět bilionů dolarů k podpoře domácností, zamezení úbytku pracovních míst a udržení podniků nad vodou. Když se teď některé země začínají z pandemických omezení oklepávat, jejich lídři mají jedinečnou příležitost přetvořit ekonomiku s cílem zajistit lepší, zelenější a spravedlivější výsledky pro všechny.

Aktuální krize nabízí příležitost k tomu, co Světové ekonomické fórum považuje za „velký restart,“ který nezačne kdesi ve vzdálené budoucnosti, ale právě teď. S oporou v ponaučeních získaných během finanční krize roku 2008 a doby poznamenané jejími následky spojují mnohé vlády finanční výpomoci a jiná záchranná opatření se škálou smysluplných podmínek. Dnes poskytované krátkodobé pomoci je možné a vhodné využít jako povzbuzení k odpovědnější praxi v podnikání, záchraně pracovních míst, řešení nerovnosti a změny klimatu a vytváření dlouhodobé odolnosti vůči budoucím šokům.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/T7lzZ4kcs