Počítače a konkurenceschopnost

Mnozí Evropané se dívají na globalizaci a znechuceně rozhazují rukama: problémy s konkurenceschopností se zdají tak obrovské. Evropané však zároveň mají v dnešní globální konkurenci výhodu, za niž bychom měli poděkovat Jeanu Monnetovi a Jacquesu Delorsovi, kteří vytvořili jednotný trh dříve, než se „globalizace“ stala výrazem skloňovaným ve všech pádech. Je to totiž otevřená konkurence uvnitř jednotného trhu, co Evropanům umožňuje konkurovat i globálně.

To však samo o sobě nestačí. Zapotřebí je odvážnější politika.

V roce 1991 procitala moje země, Estonsko, z 50 let trvající zaostalosti způsobené Sověty. Zoufal jsem si tehdy, jak dlouho asi potrvá vybudovat infrastrukturu potřebnou k tomu, aby byly estonské firmy mezinárodně konkurenceschopné. Naštěstí svět právě v té době vstupoval do nové éry informační revoluce, a tak se Estonsko rozhodlo pro novou infrastrukturu informačních technologií, díky čemuž záhy dokázalo srovnat krok s ostatními.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/q1OzCzr/cs;