cda67f0346f86f900c795f0c_m4688c.jpg Barrie Maguire

Čínské stíny

NEW YORK – V Číně nastaly zajímavé časy. Vysoký představitel Komunistické strany Číny Po Si-laj zažívá pád – byl obviněn mimo jiné z odposlouchávání jiných stranických bossů včetně prezidenta Chu Ťin-tchaa –, přičemž jeho manželku vyšetřuje policie kvůli údajnému podílu na možné vraždě britského podnikatele. Jeden slepý bojovník za lidská práva mezitím uprchl z nezákonného domácího vězení, našel útočiště na velvyslanectví Spojených států v Pekingu a objekt opustil až na základě tvrzení, že čínské úřady v jeho rodném městě vyhrožovaly jeho rodině.

Přestože se média těmto událostem obsáhle věnovala, je pozoruhodné, jak málo toho skutečně víme. Tělo britského podnikatele bylo údajně spáleno dříve, než byla provedena pitva. Žádnou strašidelnou zkazku o Poově manželce se nepodařilo prokázat. A důvody, proč její manžel upadl do politické nemilosti, zůstávají přinejmenším nejasné.

Před sjezdem Všečínského shromáždění lidových zástupců, kde jsou pomazáni budoucí lídři strany, bývá situace v Číně obvykle zajímavá. Ve většině demokracií se vedení mění v rámci relativně průhledného procesu; děje se tak po celostátních volbách. I v otevřených demokraciích se samozřejmě setkáme se zákulisními machinacemi a uzavíráním tajných dohod za kouřovou clonou. Zejména to platí o východoasijských státech, jako je Japonsko.

https://prosyn.org/wp8kr3Ycs