Čína v síti

Na problémech, které mají čínští komunističtí vůdcové s internetem, není pranic ,,virtuálního". Internet je sice jedním z významných cílů modernizace a globalizace, jež si země předsevzala, ovšem zároveň je obrovskou hrozbou pro stávající politický status quo . Často schizofrenní reakce vlády na něj je tedy pochopitelná: na jedné straně všemožně podporuje jeho rozšiřování, ale zase na druhé straně se některé stranické frakce snaží jeho šíření zastavit zatýkáním ,,internetových" disidentů a podnikatelů. Přesto je v Číně na 35 milionů uživatelů internetu (a jejich počet se každých devět měsíců zdvojnásobuje), kteří mají přístup k široké škále dříve cenzurovaných informačních zdrojů i stránkám, jež jsou oficiálně zakázány.

K prvním nesmělým změnám dochází už teď. Když asi před rokem došlo v chudé provincii Ťiang-si na jihovýchodě Číny k výbuchu, při němž zahynulo dvaačtyřicet žáků základní školy a jejich učitelé, přišly domácí čínské deníky a internetové stránky se zjištěním, že příčinou exploze bylo ilegální podnikání, které trestuhodně zneužívalo dětskou pracovní sílu: devítileté zde musely k prskavkám připevňovat rozbušky, aby si jejich učitelé mohli přivydělávat prodejem ohňostrojů.

Dva dny nato premiér Ču Žung-ťi tyto zprávy popřel. Prohlásil, že za výbuchem stál ,,duševně chorý člověk". A jak už to v Číně chodí, státní sdělovací prostředky svou původní reportáž okamžitě dementovaly a jaly se papouškovat stranickou linii. Jenže - a tak to v Číně zatím nechodívalo - pravda o této události odmítala upadnout v zapomnění.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/pipfnQN/cs;