Čínská internetová diktatura

Jedenáct let po úvodním připojení se k celosvětové síti World Wide Web (WWW) hlídají čínský přístup k internetu stále firewally zabudované v proxy serverech, které se ukázaly jako praktičtější a neprostupnější než berlínská zeď. Růst poptávky po širokopásmovém připojení navíc přinesl spuštění „Projektu Ťin Tun“ (Zlatý štít), automatického digitálního systému veřejného dozorování v ceně 800 milionů dolarů, který pomůže prodloužit komunistickou vládu tím, že odepře čínskému lidu právo na informace.

„Zlatý štít“ je založen na principu, že „zatímco ctnost se zvýší o jednu stopu, neřest se zvýší o deset“. S pomocí systémů vyvinutých západními zpravodajskými agenturami tak Čína ukovala virtuální meč, který hrozí zablokovat cestu k demokracii.

Internetové „brány“ v Číně převážně dozorují a filtrují politické informace. Mezi jejich technické funkce patří blokování zámořských webových stránek, filtrování obsahu a klíčových slov na webových stránkách, monitorování e-mailů a internetových kaváren, napadání osobních počítačů, rozesílání virů a propojování se s monitorovacími systémy Úřadů pro veřejnou bezpečnost. Místo aby se stal internet zvěstovatelem nové éry svobody, umožňuje čínským orgánům zdokonalovat totalitní kontrolu způsobem, proti němuž jsou vládci z románu 1984 George Orwella břídilové.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nzKHN54/cs;