0

Čína čelí globálnímu zhroucení

PEKING – Čína po tři desítky let rostla průměrným ročním tempem 9,8%. Během této doby byly světové trhy většinou příznivé, bez významné globální hospodářské nebo finanční krize či zpomalení. Ano, objevily se regionální krize, například finanční chaos v jihovýchodní Asii během let 1997-1998 nebo prasknutí japonské bubliny bydlení v roce 1990 a americké bubliny špičkových technologií v roce 2000. Ani jedna z nich se však neprojevila jako vážná překážka dlouhé čínské konjunktury.

Uplynulé tři měsíce však charakterizovalo výrazné oslabení čínských vývozů, domácích investic, průmyslového výstupu a příjmů z daní. Zdá se, že na obzoru je významné zpomalení. Přetrvá prudký růst Číny?

Jsem přesvědčen, že ano. Současné zpomalení v Číně má převážně domácí příčiny. Čínská vláda se od roku 2004 snaží přehřívající se ekonomiku zchladit a srazit tempo růstu z 12% na udržitelnějších 8-9%. Dokonce začala danit vývozy, aby snížila obchodní přebytek.

Samozřejmě, kdyby čínští tvůrci politik dokázali předvídat, co se nyní ve světové ekonomice stalo, mohli být ve snaze krotit růst méně přísní. Jedním z důvodů, proč si Čína dokázala přes 30 let zachovat růst, je však právě to, že začala provádět proticyklické makroekonomické intervence během konjunkturních dob, než aby čekala na krach. Čínská vláda nikdy nevěřila, že by dění uvnitř ekonomiky měla ponechat výhradně na trhu. Když neexistuje žádná velká bublina, není třeba se obávat velké krize.