Chinese military marching Kevin Frayer/Getty Images

Čína prohrává v nové studené válce

HONGKONG – Když se v roce 1991 zhroutil Sovětský svaz, začala být Komunistická strana Číny posedlá snahou pochopit důvod. Vládní mozkové trusty pověřené tímto úkolem připisovaly obrovskou porci viny Michailu Gorbačovovi, reformnímu vůdci, který jednoduše nebyl dostatečně nelítostný na to, aby udržel Sovětský svaz pohromadě. Čínští lídři však zdůrazňovali i další důležité faktory, přičemž současné vedení Číny se ne všemi řídí.

Jistě, KS Číny si nepochybně vzala k srdci první klíčové ponaučení: nezbytnou podmínkou získání legitimity je silný hospodářský výkon. A cílevědomé zaměření KS Číny na rozdmýchávání růstu HDP v posledních několika desetiletích vedlo k „hospodářskému zázraku“, kdy se nominální příjem na obyvatele raketově vyšvihl z 333 dolarů ročně v roce 1991 na loňských 7329 dolarů ročně. To je zdaleka nejvýznamnější důvod, proč si KS Číny udržela moc.

Přehlížení churavějící ekonomiky však zdaleka nebylo jedinou chybou, jíž se sovětští lídři dopustili. Také se nechali zatáhnout do nákladných závodů ve zbrojení se Spojenými státy, v nichž nemohli vyhrát, a stali se oběťmi imperiálního sebepřecenění, když bezhlavě investovali peníze a zdroje do režimů s malou strategickou hodnotou a dlouhou bilancí chronicky špatného ekonomického řízení. V době, kdy Čína vstupuje do „studené války“ s USA, hrozí riziko, že její komunistická strana zopakuje tytéž katastrofální omyly.

https://prosyn.org/LS6giHhcs