Máme s Ruskem obchodovat jako obvykle?

BERLÍN – Navzdory přetrvávajícímu napětí kvůli srpnové ruské invazi do Gruzie Evropská unie znovu zahájí jednání s Ruskem ohledně nové Dohody o partnerství a spolupráci (PCA). Ta zakládá právní rámec pro sjednávání specifických dohod v oblastech, jako jsou obchod, spravedlnost a lidská práva. Cílem současných rozhovorů je nahrazení vypršelé PCA z roku 1997, která až do schválení nové dohody zůstává na základě vzájemného souhlasu v platnosti.

Na mimořádné schůzce konané 1. září odmítli vedoucí představitelé EU pokračovat v rozhovorech o PCA, dokud Rusko nestáhne své bojové jednotky z odtrženeckých gruzínských oblastí Abcházie a Jižní Osetie. Šéfové 27 vlád EU rovněž označili rozhodnutí Kremlu uznat nezávislost obou těchto regionů za „nepřijatelné“. Od té doby vlády EU své podmínky zmírnily a deklarovaly, že k obnovení dialogu o PCA, energetické bezpečnosti a dalších otázkách postačí, když se ruská armáda stáhne pouze z gruzínského území mimo oba regiony.

Rozhodnutí EU přichází v době, kdy také NATO usiluje o obnovení jednání s Ruskem poté, co gruzínský konflikt vedl obě strany k pozastavení řady společných programů. V projevu na Královském institutu spojených služeb v Londýně prohlásil 18. září generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, že navzdory rozdílným názorům na Gruzii by Rusko a aliance měly spolupracovat „všude tam, kde se naše zájmy sbíhají“. Konkrétně přitom zmínil spolupráci v Afghánistánu, kde Rusko zajišťuje logistickou podporu mezinárodní jednotce ISAF vedené NATO, a označil ji za „jasný důkaz, že společné zájmy mohou překonat neshody v jiných oblastech“.

https://prosyn.org/DmjKrX4cs