pa1227.jpg Paul Lachine

Průlomové vedení pro Světovou banku

NEW YORK – Minulý měsíc jsem vyzval, aby v čele Světové banky nestál bankéř nebo politik, nýbrž lídr v oblasti globálního rozvoje. „Banka potřebuje vynikajícího profesionála, který bude od prvního dne připraven poradit si s obrovskými výzvami udržitelného rozvoje,“ napsal jsem. Když nyní americký prezident Barack Obama nominoval na zmíněný post Jima Kima, získá svět právě takového člověka: skutečného lídra v oblasti rozvoje.

Obama dal tímto jmenováním najevo, že je skutečným hybatelem dění. Postavil do popředí rozvoj a výslovně řekl: „Přišel čas, aby největší světovou rozvojovou agenturu vedl profesionál specializovaný na rozvoj.“

Kimovo jmenování je pro Světovou banku průlomem, který se, jak doufám, rozšíří i do dalších globálních institucí. Až dosud dostávaly Spojené státy svého druhu bianko šek a do funkce prezidenta Světové banky směly nominovat, koho chtěly. V důsledku toho vedlo banku v minulosti několik nevhodných šéfů včetně pár bankéřů a politických insiderů, kteří postrádali potřebné znalosti a zájem, aby se mohli postavit do čela boje proti chudobě.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/AMbspETcs