18

Proč je Jeffrey Sachs důležitý

SEATTLE – Bono označuje ekonoma JeffreyhoSachse za „skřípající kolo, které rachotí“. Pro mě je Sachs Bonem ekonomie– mužem působivé inteligence, vášně a přesvědčovacích schopností, jenž využívásvého nadání k tomu, aby hovořil za nejchudší lidi na planetě. Nepřekvapilo mětedy, že jedna novinářka pokládá Sachse za přesvědčivou hlavní postavu proknihu – a za dobrý způsob, jak vtáhnout čtenáře do potenciálně suchého tématumezinárodního rozvoje.

V knize Idealistavykresluje spisovatelka a redaktorka časopisu Vanity Fair Nina Munková jemně odstíněný portrét Sachse i jehoProjektu vesnic tisíciletí (MVP) – demonstračního projektu v hodnotě 120milionů dolarů, který měl světu ukázat, že africké vesnice lze vyzvednout zchudoby masivními injekcemi cílené pomoci. Bylo by snadné a možná i snázeprodejné, kdyby Munková načrtla Sachsovu karikaturu, v níž by přehnanězdůraznila jeho negativní vlastnosti a potlačila jeho obrovský talent. Ona tovšak nedělá.

Sběrem látky pro knihu strávila Munkovášest let, během nichž Sachse dobře poznala a dlouhou dobu také žila ve dvou zpatnácti vesnic tisíciletí. Jasně si tedy uvědomuje důležitost a obtížnosttoho, oč se Sachs a jeho tým pokoušejí.

Na rozdíl od většiny knih o mezinárodnímrozvoji je dílo Niny Munkové velice čtivé a nepříliš dlouhé (260 stran). Všempracovníkům naší nadace jsem řekl, že podle mého názoru stojí za to si hopřečíst. Je to hodnotný – a někdy i srdceryvný – varovný příběh. Zatímco totižněkteré vesnice tisíciletí uspěly a pomohly rodinám zlepšit své zdraví a zvýšitpříjmy, dvě vesnice, jejichž studiem strávila Munková nejvíce času – Dertu vKeni a Ruhiira v Ugandě –, se k uskutečnění Sachsovy vize ani nepřiblížily.