buchholz8_MENAHEM KAHANAAFP via Getty Images_israelgaspipeline Menahem Kahana/AFP via Getty Images

Víc trubek, méně Putina

SAN DIEGO – Řekové, Egypťané, Palestinci a Izraelci se zřídka na něčem shodnou, snad kromě hummusu. Když už jsou zajedno na něčem dalším, měli bychom jejich názor brát vážně. V roce 2020 tamní lídři dali stranou prastaré trny i novodobé averze, aby se dohodli na plynovodu, který by dopravoval zemní plyn z nově nalezených středomořských polí do Evropy.

Tito Řekové, Egypťané, Palestinci a Izraelci byli jasnozřiví. Nevěděli, že ceny stoupnou na čtyřnásobek ani že Vladimir Putin promění ruský plyn ve válečnou a obchodní zbraň. Když v roce 2021 vstoupil do Bílého domu americký prezident Joe Biden, vyslal bohužel emisary, aby tyto plány zadusili v kouři nejasných řečí o životním prostředí.

Pokyn Bidenovy administrativy takto popisuji, protože jej úředníci amerického ministerstva zahraničí nechali uniknout v pracovním zápisu čili „neformálu“. Že na něm nebyly Bidenovy otisky, není divu: V roce 2014 tehdejší viceprezident Biden chválil plány jako potenciální „win-win“, řešení přínosné pro všechny. Putinův brutální útok na Ukrajinu, doslova poháněný palivem ruských zásob zemního plynu, jasně ukazuje, že Bidenův tým by měl okamžitě obrátit a plynovod EastMed podpořit.

https://prosyn.org/cnY9QmWcs