singer206_Sam TaboneGetty Images_australiaelection Sam Tabone/Getty Images

Jak Austrálie oživila politický střed

MELBOURNE – Podobně jako řada jiných demokracií zažívá také Austrálie v poslední době rostoucí politickou polarizaci – zejména se to týká posledních devíti let konzervativní vlády nejsilnější Liberální strany v koalici s menší venkovskou Národní stranou. Proto by si z výsledku květnových australských federálních voleb mohly vzít důležitá ponaučení i jiné polarizované společnosti.

Vezměme si výsledek v Kooyongu, což je nejjistější ze všech liberálních bašt. Zdejší volební okrsek zahrnuje některá nejzámožnější předměstí Melbourne a už od jeho vzniku v roce 1901 zde byl vždy zvolen liberál nebo zástupce jejich konzervativních předchůdců. Před nedávnými volbami působil stávající poslanec za Kooyong Josh Frydenberg jako federální ministr financí a místopředseda Liberální strany a všeobecně se o něm mluvilo jako o budoucím premiérovi.

Nikdo nedával hlavní opoziční Australské straně práce jakoukoliv naději, že by mohla v Kooyongu zvítězit – a také se to nestalo. Frydenberg se však letos musel utkat s neobvyklejší soupeřkou: s dětskou neuroložkou Monique Ryanovou, která vedla oddělení neurologie na čelní dětské klinice v Melbourne. Z této funkce však odstoupila, aby mohla vést kampaň jako nezávislá kandidátka v místě svého bydliště, protože ji hořce zklamala neschopnost liberální vlády řešit klimatické změny. Zároveň v kampani požadovala vyšetření politické korupce nezávislým orgánem a také rovnost a úctu k ženám.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/1sE8DTCcs