Imigrace a nové třídní dělení

SINGAPUR – Britský stínový ministr pro Evropu Pat McFadden nedávno varoval členy své Labour Party, že by se měli snažit maximálně využít výhod globální ekonomiky a nepovažovat imigraci za nemoc. Jak uvedl, „můžete se přiživovat na rozhorlení lidí, anebo můžete dát lidem šanci. A já si myslím, že naší politikou by mělo být dávat lidem šanci.“

Ve světě, kde stále více převládá rozhorlení – vůči přistěhovalcům, bankéřům, muslimům, „liberálním elitám“, „eurokratům“, kosmopolitům nebo čemukoliv jinému, co působí vágně cizorodým dojmem –, jsou takto moudrá slova vzácná. Vedoucí představitelé z celého světa by si jich měli všimnout.

Ve Spojených státech republikáni – za podpory aktivistů z Tea Party – hrozí uzavřením vládních úřadů jen proto, že prezident Barack Obama nabídl přistěhovalcům bez dokladů, kteří už mnoho let žijí a pracují v USA, šanci získat občanství. Strana za nezávislost Spojeného království (UKIP) chce zase zavést pětiletý zákaz přistěhovalectví za účelem trvalého usídlení. Místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin kdysi zveřejnil video, v němž slibuje, že „z Moskvy uklidí odpad“ – rozuměj brigádní dělníky pocházející většinou z postsovětských republik.

https://prosyn.org/reSE2Zics