24

Stav Spojených států

NEW YORK – Do prezidentských voleb v USA stále zbývá více než půl roku a nelze s určitostí říci, kdo získá nominaci za obě hlavní strany, tím méně kdo se stane 45. nájemníkem Bílého domu. Není však příliš brzy na hodnocení, jaké mezi více než 320 miliony obyvatel země převládají nálady a co to bude znamenat pro muže či ženu, jenž vyjde jako vítěz z procesu, který většině lidí z celého světa musí připadat jako nekonečná politická telenovela.

Převládající náladou v dnešních Spojených státech je značná úzkost, ne-li přímo hněv. Deník Washington Post nedávno zveřejnil sérii čtyř článků odhalujících zlobu obyvatel, která je namířena proti Wall Street, muslimům, obchodním dohodám, Washingtonu, střelbě policistů, prezidentu Baracku Obamovi, republikánům, přistěhovalcům a dalším cílům.

Jednou z nejhorších nálepek, které lze dnes člověku dát, je „profesionální politik“. Z těchto nálad nejvíce těží kandidáti, kteří se stavějí proti zavedenému systému, hájí politiku namířenou proti volnému obchodu a imigrační reformě a volají po radikálním přebudování současné daňové a výdajové politiky. Jejich programy se mohou v detailech lišit, avšak platforma je společná: příslib radikálního odklonu od současných pořádků.

Důvod této nálady přitom zdaleka není samozřejmý, neboť země je na tom ekonomicky lépe než před šesti lety, v době bezprostředně po hospodářské krizi z let 2007-2008. Od té doby vzniklo přes devět milionů pracovních míst, úrokové sazby jsou nízké (což zvyšuje dostupnost úvěrů na bydlení a automobily) a pokles ceny benzinu odpovídá daňovému škrtu ve výši 700 dolarů pro průměrnou americkou rodinu. Akciový trh se navíc oproti minimu dosaženému před sedmi lety zvýšil zhruba o 200% a miliony lidí, kteří byli bez zdravotního pojištění, ho dnes mají.