Škola pro mladého muže v Gaze

GAZA – Letos jsem měl být v prvním ročníku lékařské fakulty. Místo toho trčím tady v Gaze, v domě svého otce vprostřed uprchlického tábora Džabalíja, kde není mnoho možností a žádná cesta ven. Když jsem loni dokončil střední školu, rozhodl jsem se, že se stanu lékařem. Gaza zoufale potřebuje kostní specialisty, ale vzdělání, které potřebuji, lze získat jedině v zahraničí.

Když jsem uspěl v soutěži o místo na lékařské fakultě v Německu, mí rodiče byli hrdí. Byl jsem nadšený, že půjdu ve stopách svého staršího bratra, který tam už studuje. V únoru mi německé úřady udělily vstupní víza. Nijak jsem neotálel a požádal izraelské úřady o povolení k vycestování do Evropy. Bylo mi ale sděleno, že ven smí jedině pacienti, kteří potřebují neodkladný lékařský převoz, studenti nikoliv.

Uvězněny v pásmu Gazy jsou stovky dalších mladých lidí, již byli přijati ke studiu v zahraničí. Pro mnohé z nás jde o jedinou příležitost jak pokračovat ve studiu. Gaza je jedním z nejhustěji obydlených míst na světě a taktéž jedním z nejchudších – na cípu země 41 kilometrů dlouhém a 6-12 kilometrů širokém nás žije 1,5 milionu. Místním nemocnicím chybí vybavení nezbytné k provádění důležitých zákroků, například radioterapie pacientů s rakovinou nebo kardiochirurgie.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/yktOp8ycs