0

Jukos nyní, ruská ekonomika posléze

Stejně jako všednost plodí opovržení, je úspěch mnohdy podhoubím samolibosti. Bohužel se zdá, že právě toto je i případ Ruska, kde se vláda rozhodla využít prvního delšího období hospodářského růstu od pádu komunismu - s přebytkovým rozpočtem a zdánlivě odvráceným odlivem kapitálu - k tomu, aby znovu zahájila válku s oligarchy z 90. let.

Optimisté, střezte se: zatčení Michaila Chodorkovského - a zmrazení jeho podílů v ropném gigantu Jukos - bude mít hluboký dlouhodobý dopad na ruskou ekonomiku i na vztahy mezi podnikatelskou sférou a vládou. Patálie s Jukosem nezpůsobí prudké zbrždění ruské ekonomiky, poněvadž žádná samojediná společnost nedokáže určovat osud celé země. Dlouhodobé vyhlídky se však bezpochyby zhorší.

Problém spočívá v důvěře mezi podnikatelskou komunitou a vládou, která se v posledních letech teprve začala utvářet. Narušení této novopečené důvěry pak, tvrdě řečeno, zláme vaz hospodářskému vzestupu Ruska.

"Operace čisté ruce" - jak někteří lidé označují vyšetřování Chodorkovského a jeho společníků - nepřinese zvýšení daňových příjmů, ale pouze posílí růst šedé ekonomiky, neboť podnikatelé se budou ještě více snažit ukrýt své aktivity před vládou. Koneckonců v době, kdy lze nejbohatšího člověka v Rusku v kterémkoliv okamžiku připravit o jeho aktiva, se obyčejným ruským podnikatelům není co divit, když dospějí k závěru, že podnikání s otevřeným hledím je riskantní.