World Cup je poslem nové Koreje

Euforie fanoušků, jejichž tým zaznamená úspěch na významné sportovní akci, je prchavá. Avšak jak mi řeklo několik významných kapacit z korejských univerzit, nevídaný úspěch korejského týmu na probíhajícím mistrovství světa v kopané se stává výrazným milníkem v přístupu Korejců k jejich vlastní společnosti a hospodářství. Proč?

Spousta Korejců, zvlášť těch, kteří studovali nebo žili na Západě, si stěžuje na "bratříčkování" a z toho plynoucí důležitost "konexí" na každém kroku korejského života a vidí v nich všudypřítomný rys korejské společnosti. Podle nich je bující jánabráchismus jednou z hlavních příčin, proč Korea hospodářsky zaostává za Západem, a to přesto, že zanedlouho bude mít tolik lidského kapitálu jako západní země.

Abychom jánabráchismus po korejsku pochopili, musíme na něj pohlížet jako na jednu stránku souboru vzájemně souvisejících společenských konvencí. Korejci jsou smířeni s tím, že ve společnosti má každý člověk své místo - což je například pro Američany cosi naprosto nepochopitelného. V mezilidských, ale i v obchodních vztazích platí pro Korejce jasná hierarchie, v níž má věk mnohem větší váhu než výkon.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/HVOzFB5cs