Západní spojenectví v digitálním věku

MNICHOV – O víkendu se do diskuse na Mnichovské bezpečnostní konferenci (MSC) zapojí Helmut Schmidt a Henry Kissinger – tak jako před půlstoletím, kdy se zúčastnili první „Internationale Wehrkunde-Begegnung“ (předchůdkyně dnešní konference). Od té doby nám vývoj událostí po celém světě dal nejeden důvod k radosti – ale i k přemýšlení.

Nejen krize sahající od Ukrajiny po Sýrii budou bránit tomu, aby se letošní, padesátá MSC stala cvičením v sebeoslavě. Transatlantické partnerství, tradiční páteř konference, pamatuje lepší časy, než jsou ty dnešní.

Spojené státy teď alespoň uznaly, že v posledních měsících došlo ke ztrátě značné části důvěry, vinou rozsahu sledování prováděného jejich Národní bezpečnostní agenturou (NSA). Projev prezidenta Baracka Obamy o reformách postupů, jimiž USA shromažďují výzvědné informace, a jeho následné interview v německé televizi představovaly první pokus znovu získat důvěru spojenců Ameriky. Signalizuje to však nanejvýš začátek intenzivního transatlantického rozhovoru o tomto problému.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/G04yZOd/cs;