Vyšlete klauny

NEW YORK – Když přespříliš Italů koncem minulého měsíce hlasovalo buď pro pochybného a zdiskreditovaného podnikatelského magnáta, anebo pro baviče, evropské akciové trhy se zřítily. Bez důvěry veřejnosti v politickou třídu se může stát, že Itálie bude nezvladatelná.

Italové ale nejsou sami. Zlost namířená proti politickému establishmentu se stala celosvětovým fenoménem. Čínským blogerům, americkým aktivistům z hnutí Tea Party, britským eurofobům, egyptským islamistům, nizozemským populistům, příznivcům řecké krajní pravice i thajským „červeným tričkům“ je společná jedna věc: nenávist vůči statu quo a pohrdání elitami země. Žijeme ve věku populismu. Autorita konvenčních politiků a tradičních médií se rychle vytrácí.

Populismus může být nezbytným korektivem, když politické strany zkornatí, masmédia ovládne lhostejnost (či blízkost k moci) a úřednický aparát nereaguje na potřeby lidu. V globalizovaném světě řízeném bankéři a technokraty mnoho lidí cítí, že do veřejných záležitostí nemohou mluvit a cítí se opuštění.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/83PW55M/cs;