Spolupráce USA a Íránu v Sýrii

PRINCETON – Poté, co prezident Barack Obama přistoupil k mezinárodní iniciativě usilující o převzetí kontroly nad syrským arzenálem chemických zbraní, zeslábla vyhlídka na americký vojenský úder v Sýrii. Tento prudký odklon od úsilí o vojenský zásah přišel v hodinu dvanáctou na pozadí stupňujícího se diplomatického tlaku ze strany mezinárodního společenství, aby se v Sýrii předešlo eskalaci násilí. Takového výsledku přitom nelze dosáhnout bez Íránu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na společné tiskové konferenci se svým syrským protějškem Walídem al-Muallimem předložil návrh, prvotně domluvený s Íránem, vyzývající Sýrii k „převodu skladišť chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu“. Skladované zbraně by pak byly zničeny a Sýrie by se plně připojila k mezinárodní Úmluvě o chemických zbraních. Druhá součást rusko-íránského návrhu vyzývá k mezinárodní snaze, pod patronací Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, směřující k potlačení potenciálu chemických zbraní v rukou syrských vzbouřeneckých sil.

Muallim návrh okamžitě přijal. Několik hodin nato jej přijal i generální tajemník Pan Ki-mun, zatímco Obama prohlásil: „Vroucně doufám, že to dokážeme vyřešit nevojensky.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/gK9kpmr/cs;