Spolupráce USA a Íránu v Sýrii

PRINCETON – Poté, co prezident Barack Obama přistoupil k mezinárodní iniciativě usilující o převzetí kontroly nad syrským arzenálem chemických zbraní, zeslábla vyhlídka na americký vojenský úder v Sýrii. Tento prudký odklon od úsilí o vojenský zásah přišel v hodinu dvanáctou na pozadí stupňujícího se diplomatického tlaku ze strany mezinárodního společenství, aby se v Sýrii předešlo eskalaci násilí. Takového výsledku přitom nelze dosáhnout bez Íránu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na společné tiskové konferenci se svým syrským protějškem Walídem al-Muallimem předložil návrh, prvotně domluvený s Íránem, vyzývající Sýrii k „převodu skladišť chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu“. Skladované zbraně by pak byly zničeny a Sýrie by se plně připojila k mezinárodní Úmluvě o chemických zbraních. Druhá součást rusko-íránského návrhu vyzývá k mezinárodní snaze, pod patronací Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, směřující k potlačení potenciálu chemických zbraní v rukou syrských vzbouřeneckých sil.

Muallim návrh okamžitě přijal. Několik hodin nato jej přijal i generální tajemník Pan Ki-mun, zatímco Obama prohlásil: „Vroucně doufám, že to dokážeme vyřešit nevojensky.“

https://prosyn.org/gK9kpmrcs