buruma187_y FRANCOIS MORIPOOLAFP via Getty Images_macron FRANCOIS MORI/POOL/AFP via Getty Images

Proč lidé Macrona nenávidí?

NEW YORK – Francie nejsou Spojené státy. Mnozí liberálové včetně mě se obávali, že Marine Le Penová by mohla zvítězit ve francouzských prezidentských volbách z téhož důvodu, z jakého Donald Trump porazil v roce 2016 Hillary Clintonovou: totiž že odpor vůči liberálnějšímu kandidátovi umožní výhru krajně pravicovému populistovi.

Naštěstí si dost lidí, kteří nemají prezidenta Emmanuela Macrona v lásce, ucpalo nos a ve druhém kole pro něj hlasovali, aby odvrátili vítězství Le Penové. Pokud si člověk musí vybrat mezi cholerou a morem, tvrdili mnozí voliči, pak je první varianta jednoznačně lepší. Sám Macron to připustil ve svém vítězném projevu, když konstatoval: „Všem, kdo pro mě hlasovali nikoliv proto, aby podpořili moje myšlenky, ale aby zabránili ve vítězství krajní pravici, vzkazuji, že váš hlas mě zavazuje.“

Skutečnost, že se 41,5% voličů rozhodlo pro Le Penovou, kandidátku reprezentující hluboce zpátečnický, nativistický a neliberální proud francouzské politiky, je přesto dosti znepokojivá. Proč tedy tolik lidí Macrona nenávidí?

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/l57v4k6cs