d933320246f86fe011f44a04_pa3708c.jpg

Kdo bude příštím kormidelníkem ECB?

TILBURG, NIZOZEMSKO – Je tomu dva roky, co byli šéfové centrálních bank světa považováni za hrdiny, pod dojmem úsilí, které vynaložili, aby zabránili zvratu finanční krize ve Velkou hospodářskou krizi II. Dnes však na centrální banky dopadá ostrá kritika a jejich nezávislost se v mnoha zemích dostává pod silný tlak; dochází k tomu zejména v eurozóně, na což nedávno poukázal Mario Draghi, hlava italské centrální banky.

Osobnost u kormidla kterékoli centrální banky má vždycky velkou váhu – teď to ale platí víc než kdy dřív, poněvadž finanční krize ohrožují nezávislost centrálních bank.

Ve Spojených státech se zdá, že tamní Federální rezervní systém má podporu jen Obamovy vlády, což je stěží něco, na co by mohl být pyšný. Kongres pohaněl způsob, jímž Fed přistupoval ke krizi, a vedení jednoho z klíčových kontrolních výborů Kongresu se v lednu ujme poslanec Ron Paul z Texasu, který je přesvědčen, že už samotná existence Fedu je neústavní. Víc než polovina všech Američanů si přeje, aby v měnové politice měli silnější slovo politici – což je s ohledem na historickou zkušenost hrozivá představa.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/MNThnyMcs