Kdo porazí korupci?

Korupce podkopává kvalitu života lidí po celém světě, nejen v chudých zemích. USA v současné době zažívají několik korupčních skandálů. Dokonce i americká Federální agentura pro řízení záchranných prací, zodpovědná za zajišťování pomoci po přírodních i lidských katastrofách, byla spíše v rukou neschopných politických „kumpánů“ než skutečných profesionálů. A když na pobřeží Mexického zálivu dorazil hurikán Katrina, měla tato neschopnost osudné následky.

Každá společnost vyžaduje efektivní vládu, která dokáže zajistit životně důležité a nenahraditelné veřejné služby a infrastrukturu. Vládám je díky tomu svěřena mimořádná moc, zejména moc vykonávat policejní a soudní dohled. Tato moc se však dá zároveň snadno zneužít. Jak tedy zajistit, aby byly vlády silné a současně dodržovaly zákony?

Nejlepší teoretickou i praktickou odpovědí je nalézt způsoby, jak vést vlády ke zodpovědnosti vůči lidem, jimž slouží. Jednu z metod očividně představují volby, ačkoliv financování volebních kampaní může být zdrojem korupce. Politici po celém světě vyměňují projevy přízně za peníze potřebné k volebnímu vítězství a za tyto peníze si často kupují hlasy zoufale chudých lidí.

https://prosyn.org/0vNJsFGcs