Kdo porazí korupci?

Korupce podkopává kvalitu života lidí po celém světě, nejen v chudých zemích. USA v současné době zažívají několik korupčních skandálů. Dokonce i americká Federální agentura pro řízení záchranných prací, zodpovědná za zajišťování pomoci po přírodních i lidských katastrofách, byla spíše v rukou neschopných politických „kumpánů“ než skutečných profesionálů. A když na pobřeží Mexického zálivu dorazil hurikán Katrina, měla tato neschopnost osudné následky.

Každá společnost vyžaduje efektivní vládu, která dokáže zajistit životně důležité a nenahraditelné veřejné služby a infrastrukturu. Vládám je díky tomu svěřena mimořádná moc, zejména moc vykonávat policejní a soudní dohled. Tato moc se však dá zároveň snadno zneužít. Jak tedy zajistit, aby byly vlády silné a současně dodržovaly zákony?

Nejlepší teoretickou i praktickou odpovědí je nalézt způsoby, jak vést vlády ke zodpovědnosti vůči lidem, jimž slouží. Jednu z metod očividně představují volby, ačkoliv financování volebních kampaní může být zdrojem korupce. Politici po celém světě vyměňují projevy přízně za peníze potřebné k volebnímu vítězství a za tyto peníze si často kupují hlasy zoufale chudých lidí.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/0vNJsFGcs