Co se to stalo s Amerikou

Z nejnovějšího vydání celosvětového průzkumu postojů provedeného Pewovým institutem vyplývá, že ve 12 z 15 zkoumaných zemí znovu pokleslo příznivé hodnocení Spojených států, což je smutný odraz ztráty imidž této země. Jak může Amerika znovu získat mezinárodní legitimitu? Pravděpodobně jde o jednu z nejdůležitějších výzev dnešního světa, neboť Amerika si zachovává jedinečnou sílu, která by měla být využívána – a vnímána – jako síla dobra, má-li převládnout globální stabilita.

Téměř dvě desetiletí po zániku sovětského impéria je převažujícím jevem pocit promarněných příležitostí. USA měly na konci studené války jedinečnou příležitost využít své benevolentní a osvícené nadřazenosti k vytvoření lepšího mezinárodního uspořádání. Následkem kombinace politických a osobních důvodů však Amerika během dvou funkčních období prezidenta Billa Clintona ztratila čas.

Jistě, Clinton během tohoto zákonitě krátkého a křehkého „unipolárního okamžiku“ intuitivně cítil, jak by měla nově nabytá zodpovědnost Spojených států vypadat, avšak nedokázal těmto požadavkům dostát. Porážka demokratů ve volbách uprostřed jeho funkčního období v roce 1994, po níž následovala aféra s Monikou Lewinskou, utlumila efektivitu jednoho z nejenergičtějších a nejnadanějších amerických prezidentů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QLfWPd0/cs;