3006d20346f86f380ef9b11a_pa2947c.jpg Paul Lachine

Co čekat od BRIC?

SÃO PAULO – Brazílie, Rusko, Indie a Čína se nedávno v Brasilii sešly na svém druhém výročním summitu. Novináři stále překypují zájmem o tuto skupinu zemí nazývanou „BRIC“, ale já jsem k tomuto pojmu skeptický.

Termín v roce 2001 prvně použila společnost Goldman Sachs, aby obrátila pozornost k výnosným příležitostem v částech světa, které pokládala za „rozvíjející se trhy“. Podíl zemí BRIC na světovém HDP se zvýšil z 16 % v roce 2000 na 22 % v roce 2008. Během následné globální recese se jim kolektivně dařilo lépe než průměrně. Společně tvoří 42 % světové populace a třetinu globálního hospodářského růstu za posledních deset let. Necháme-li stranou Spojené státy (zemi s třetím nejvyšším počtem obyvatel), roční hospodářský růst v ostatních čtyřech nejlidnatějších zemích – v Číně, Indii, Indonésii a Brazílii – v letech 2000 až 2009 přesahoval 5-6%.

To je pochopitelně dobrá zpráva pro světové hospodářství, ale ekonomický termín začal žít vlastním politickým životem, navzdory skutečnosti, že Rusko do této kategorie nezapadá nejlépe. Časopis Pekingská revue poznamenal: „Když společnost Goldman Sachs v roce 2001 akronym BRIC vytvořila, ani ekonomové, ani zbytek světa si nepředstavoval, že Brazílie, Rusko, Indie a Čína nakonec jednou zasednu za společný stůl a vytvoří významnou platformu.“ V červnu roku 2009 se ministři zahraničí těchto čtyř zemí poprvé sešli v ruském Jekatěrinburgu, aby chytlavé zkratkové slovo proměnili v mezinárodní politickou sílu.

https://prosyn.org/407DiQBcs