Co si teď počít na Blízkém východě?

Politická a bezpečnostní situace v rozlehlé oblasti mezi údolím řeky Indus a východními břehy Středozemního moře je důvodem k vážnému znepokojení. Když USA v roce 1991 vojensky zasáhly v Iráku, měly v úmyslu uskutečnit v celém regionu fundamentální změny. Dnes je zřejmé, že se na této politice sotva najde aspekt, který by byl úspěšný. Dokonce i úspěch svobodných voleb v Iráku je spojen s rizikem, že tuto zemi nesjednotí, nýbrž spíše rozpoltí.

Stávající mocenské vztahy na Blízkém východě byly vskutku natrvalo otřeseny a také zrevolucionalizovány. Výsledkem však není demokratizace s dominovým efektem; místo ní nám hrozí dominové zabřednutí do chaosu.

Rozhodnutí vstoupit v roce 1991 do války proti Iráku s cílem osvobodit Kuvajt vymezilo počátek americké role jediné hegemonistické vojenské mocnosti v regionu. Rozhodnutí vstoupit v březnu 2003 do války proti Iráku podruhé a poté tuto zemi okupovat přetavilo onu hegemonii v přímou zodpovědnost USA za budoucnost Blízkého východu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/PWdBRVk/cs;