0

Co chce Amerika?

Schůzce lídrů nejbohatších zemí světa ve francouzském Evianu bude vévodit jedna nevyřčená otázka: Co chce ve světě prosadit Amerika? Mohlo by tedy být k užitku nastínit zásady a úmysly, jimiž se řídí zahraniční politika USA.

Zaprvé platí, že rozporuplnost není nectnost. Při tvorbě zahraniční politiky je proměnlivost skutečně často kladem. Nemluvím o zásadách, ale o politice. Přístup USA ke světu není uniformní. Události z Iráku by se neměly horlivě interpretovat jako neměnná šablona americké politiky vůči zemím, které vyvíjejí zbraně hromadného ničení, podporují terorismus nebo upírají lidem svobodu.

V Iráku USA použily sílu jako poslední možnost, a to proti zemi se zřetelně agresivní minulostí a poté, co se značnou měrou vytvořil mezinárodní konsenzus o tom, co měl Irák udělat. Abychom se vypořádali s výzvami, jež představuje Severní Korea, Írán, Sýrie či další oblasti, bude zapotřebí různých politických přístupů, šitých na míru dané místní, regionální a mezinárodní skutečnosti.

Ozbrojené síly Spojených států jsou významným pozadím mnohého, čeho USA na mezinárodní úrovni dosahují. Ale obranná politika je jen jednou složkou mezinárodní politiky. Vojenská moc nemůže být řešením všeho, co ohrožuje americké národní zájmy. Říká se, že když máte po ruce jen kladivo, každá potíž vypadá jako hřebík. Máte-li v zahraniční politice uspět, potřebujete stejně jako v tesařině odpovídající nástroje.