Muslim woman Hani Amir/Flickr

Politika islamofobie

NEW YORK – K politické katastrofě vede mnoho cest: chamtivost, nabubřelost, charisma demagoga, ale snad nejnebezpečnější je strach. Když lidé panikaří, může je ovládnout hysterie a ta často vede k hromadnému násilí. Když politici přesvědčí lid, že se ocitá v boji na život a na smrt, že přežití je otázkou „my, nebo oni,“ začne být možné všechno.

Adolf Hitler spojil všechny prvky politické katastrofy: nabubřelostí, charismatem, nenasytností a představou, že „Árijci“ a Židé zápasí v bitvě o přežití. Samozřejmě že nikdo z demagogů na dnešním Západě – od Donalda Trumpa ve Spojených státech po Marine Le Penovou či Geerta Wilderse v Evropě – nelze srovnávat s Hitlerem. Nikdo z nich neprosazuje diktaturu, natož masové vraždění. Rozhodně však probouzejí politiku strachu.

Trump rovněž povzbuzuje chamtivost, když se otevřeně vychloubá svým bohatstvím, a nějak se mu podařilo vycizelovat výstřední namyšlenost a zaujímání protichůdných postojů v bizarní formu charismatu. Na jednu stranu slibuje, že vyřeší všechny problémy světa a Číně, Rusku, Islámskému státu a všem ostatním ukáže, kdo je tu pánem. Na druhou stranu tvrdí, že jeho obrovská a mocná země nemůže přijímat zoufalé uprchlíky ze Sýrie, protože muslimští uchazeči o azyl, varuje Trump, by mohli zinscenovat „jeden z velkých vojenských převratů všech dob“.

https://prosyn.org/fjcq4Sjcs