0

Západní geopolitika: infantilní zmatek

Nedávná prohlášení některých vedoucích amerických činitelů a představitelů NATO vyvolávají dojem, že nejen islámští a jiní radikálové, ale i docela civilizovaní lidé ztrácejí kontakt s realitou a začínají se chovat iracionálně. Svět se stává místem, kde se stále obtížněji předpovídá a řídí, obzvláště těm, kdo jsou zvyklí velet.

Omyly minulého desetiletí si vyžádají velmi vysokou cenu. Třem státům – Pákistánu, Indii a Severní Koreji – bylo umožněno vyvinout jaderné zbraně, což dokazuje, že již nezbývají žádné politické ani morální argumenty proti šíření jaderných zbraní, pouze letecké údery nebo vydírání.

Namísto dialogu civilizací a podpory modernistických sil na Blízkém východě byla dána přednost téměř opačnému kurzu. Invaze do Iráku sice zničila velmi nepříjemnou tyranii, ale zároveň inspirovala vlnu nenávisti k Západu, a to i mezi těmi, kdo Saddámem opovrhovali, a postavila proti sobě i samotný Západ.

Protiamerické koalice se přitom neobjevily pouze na Blízkém východě, nýbrž i v Latinské Americe, zatímco někteří západní politici zjevně usilují o zhoršení vztahů s Ruskem a Čínou, aby obnovili transatlantickou solidaritu a dále oslabili Evropu. Hovoří se například o vybudování protiraketových obranných systémů v Polsku v blízkosti hranic s Ruskem, údajně proto, aby se zabránilo raketovým útokům teroristů, které však již z podstaty nemohou Polsko zasáhnout.