tatic1_Andrey SuslovGetty Images_cms Andrey Suslov/Getty Images

Nekupujte bezosware

PRAHA – Pokud jde o zhoršující se kondici zpravodajských médií, technologie bývají pokládány za příčinu i lék. Když internet v polovině 90. let obrátil naruby obchodní model tradičních zpravodajských organizací, vytvořily pozdější technologie – od sociálních sítí po mikroplatby – základy modelu nového. Dnes však inovace opět ohrožují zdraví žurnalistiky – a tentokrát se média do značné míry poškozují sama.

Moderní zpravodajské sály jsou odkázané na systémy řízení obsahu (CMS), které umožňují novinářům plánovat, psát, editovat a vydávat zpravodajské texty. Přesto může prakticky každý novinář vyprávět nějaký hororový příběh o CMS v jejich redakci. Před několika lety shrnul odborný časopis o internetu Digiday některá z těchto svědectví – a vykreslil zničující obrázek ztraceného obsahu a ztraceného času. Slovy jednoho autora bylo plnění úkolů v CMS jejich vydavatele „přehlídkou průserů“.

Velké mediální společnosti – zejména Vox Media a Washington Post – spatřují v chaosu kolem CMS příležitost a dnes nabízejí vlastní systémy ostatním. Proč se tyto organizace náhle tak snaží prodat své interní nástroje jiným zpravodajským kanálům?

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/8eDE6zics