1088780346f86f540bf1fd06_pa4129c.jpg Paul Lachine

Voliči versus sociální stát

STANFORD – Kanadský premiér Stephen Harper, který poprvé od nástupu do úřadu získal v parlamentu své země nadpoloviční většinu hlasů, pokračuje v pozoruhodné sérii celostátních volebních vítězství, přičemž ho podporují voliči, kteří požadují přinejmenším pozastavení a možná i určitý odklon od bobtnání sociálního státu.

Harperovo vítězství navíc přichází po oslnivém triumfu americké Republikánské strany v kongresových volbách v roce 2010 – po mohutné expanzi veřejných výdajů v důsledku finanční krize a recese přitom republikáni založili kampaň převážně na boji proti rozsahu a dosahu státu. Také britský premiér David Cameron (jenž stojí v čele středopravé koaliční vlády, stejně jako donedávna Harper) zvítězil na platformě omezení přemíry sociálního státu.

Další na řadě je očekávaná kandidatura francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na znovuzvolení do funkce. Francie má vyšší daně i sociální dávky než Velká Británie, Kanada a USA. Navzdory počátečním snahám oklestit některé francouzské mandatorní výdaje zatím Sarkozy prosadil mnohem méně reforem než Cameron či Harper, nemluvě o Ronaldu Reaganovi nebo Margaret Thatcherové v 80. letech.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/nZoom9Lcs