20

Americké volby a globální ekonomika

STANFORD – Ve Spojených státech probíhají velké změny, neboť země se chystá zvolit si v listopadu nového prezidenta, třetinu senátu a celou dolní sněmovnu. Výsledek bude mít významné dopady na hospodářskou politiku USA, a tedy na globální ekonomiku.

Favoritem na demokratickou nominaci za současného stavu zůstává Hillary Clintonová, třebaže se svému socialistickému protivníkovi, senátoru Berniemu Sandersovi, ještě úplně nevzdálila. Na republikánském poli vede bombastický miliardář Donald Trump, za nímž následují buřičský senátor Ted Cruz z Texasu, senátor Marco Rubio, talentovaný konzervativec hlavního proudu z Floridy, a s jistým odstupem populární guvernér Ohia John Kasich a neurochirurg Ben Carson.

Nelze předvědět, jestli tyto rané trendy vydrží až do konce primárek, které se teď stáčejí na jih a středozápad. Americká média a političtí nadšenci se utápějí v různých možnostech. Dokáže Rubio sestavit širokou koalici, nebo republikánskou nominaci získá Trump? Přispěla by nominace Trumpa k vítězství Clintonové ve všeobecných volbách?

Mnozí republikáni se skutečně bojí zápasu, ve kterém by Trump změřil síly s Clintonovou. Ta má sice řadu slabin (voliči, zejména mladí, jí nedůvěřují a bude možná čelit právním důsledkům nakládání s přísně utajovanými informacemi skrze soukromý emailový server v době, kdy byla ministryní zahraničí), leč hrubé rozbroje mezi republikány by jí v listopadu mohly dát značnou výhodu. Mnozí republikáni si myslí, že nominace Trumpa by je stála senát i Bílý dům.