0

Jak sjednotit Asii

Zdá se, že jaderné ambice Severní Koreje alespoň prozatím pohasly. Šestistranné rozhovory konečně zaznamenaly úspěch – zjevně se tak stalo díky pevnému odporu Číny k nuklearizaci severovýchodní Asie. Pod záštitou šestistranného deštníku dokonce Spojené státy a Severní Korea absolvovaly bilaterální rozhovory, po nichž severokorejský vůdce Kim Čong-il dlouho toužil.

Severovýchodní Asie je tedy dočasně klidnější a méně nestabilní, než tomu bylo po téměř dvě desetiletí. Přesto zůstává potenciálním ohniskem sporů.

Během uplynulého napjatého období začala stále sebejistější Jižní Korea rýsovat kurz nezávisle na svém americkém ochránci. V listopadu 2005 obvinila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) jihokorejskou vládu z obohacení malého množství uranu – na úroveň blížící se hranici, za níž by se dal použít do atomové zbraně. Vláda to však popřela s tvrzením, že tyto experimenty provedli bez jejího vědomí výzkumní pracovníci „z vědeckého zájmu“.

Vyvíjející se zahraniční politika Jižní Koreje může zahrnovat také těsnější přimknutí se k Číně, neboť korejští nacionalisté se shodují s Číňany v odporu vůči nárokům znesvářeného Japonska na potenciální uhlovodíková ložiska ve Východočínském a Japonském moři. Nové generace Jihokorejců, kteří nemají žádné osobní vzpomínky na válku v Koreji – a pravděpodobně o ni jeví jen povrchní zájem – zjevně nesou nelibě to, co pokládají za podkopávání jihokorejské „sluneční politiky“ vůči Severní Koreji ze strany Spojených států.