Cesta Ukrajiny do Evropy

,,Východ je východ a západ je západ a ti dva se nikdy nesejdou," napsal kdysi Rudyard Kipling. Ukrajina je sice nepochybně na východě, ovšem na východě Evropy. Takže když před deseti lety Ukrajina získala nezávislost, stala se evropská integrace pro mnohé z nás jedním z nejhlavnějších cílů. Cesta do Evropy však nebyla dlážděna dobrými úmysly a často nebyla vydlážděna vůbec. Jak ale naznačují výsledky parlamentních voleb, jež se na Ukrajině konaly 31. března, jsou Ukrajinci rozhodnuti se touto cestou vydat.

Jsem sociální demokrat a nikdy jsem nebyl členem komunistické strany, ačkoli jsem v sovětských dobách slavil úspěchy jako právník. Rozumím, že za většinu nesnází na cestě Ukrajiny za hlasem Evropy může naše sovětské ,,dědictví". Po pádu SSSR zůstala Ukrajině neefektivní a militarizovaná průmyslová základna a neschopná byrokracie. Její rozsáhlou zemědělskou půdu ochromovalo zastaralé strojní vybavení a bezvládnost sovětského státního zemědělství. Obyvatelstvo na venkově se utápělo ve špíně. Život je díky nízkým platům bídný, důchody jsou směšné a stínová ekonomika rozsáhlá.

Sovětským dědictvím se ale nedá omluvit všechno. Reformy jsme si zpackali sami, neboť jsme se často pokoušeli importovat zavedené západní praktiky - soukromé vlastnictví, volný trh, hospodářskou soutěž, přísné dodržování lidských práv, vytváření občanské společnosti, zastupitelskou demokracii - v rozředěné podobě, jež by nám jaksi dovolila zůstat u některých prvků socialismu.

https://prosyn.org/KtWJzhpcs