Cesta Ukrajiny do Evropy

,,Východ je východ a západ je západ a ti dva se nikdy nesejdou," napsal kdysi Rudyard Kipling. Ukrajina je sice nepochybně na východě, ovšem na východě Evropy. Takže když před deseti lety Ukrajina získala nezávislost, stala se evropská integrace pro mnohé z nás jedním z nejhlavnějších cílů. Cesta do Evropy však nebyla dlážděna dobrými úmysly a často nebyla vydlážděna vůbec. Jak ale naznačují výsledky parlamentních voleb, jež se na Ukrajině konaly 31. března, jsou Ukrajinci rozhodnuti se touto cestou vydat.

Jsem sociální demokrat a nikdy jsem nebyl členem komunistické strany, ačkoli jsem v sovětských dobách slavil úspěchy jako právník. Rozumím, že za většinu nesnází na cestě Ukrajiny za hlasem Evropy může naše sovětské ,,dědictví". Po pádu SSSR zůstala Ukrajině neefektivní a militarizovaná průmyslová základna a neschopná byrokracie. Její rozsáhlou zemědělskou půdu ochromovalo zastaralé strojní vybavení a bezvládnost sovětského státního zemědělství. Obyvatelstvo na venkově se utápělo ve špíně. Život je díky nízkým platům bídný, důchody jsou směšné a stínová ekonomika rozsáhlá.

Sovětským dědictvím se ale nedá omluvit všechno. Reformy jsme si zpackali sami, neboť jsme se často pokoušeli importovat zavedené západní praktiky - soukromé vlastnictví, volný trh, hospodářskou soutěž, přísné dodržování lidských práv, vytváření občanské společnosti, zastupitelskou demokracii - v rozředěné podobě, jež by nám jaksi dovolila zůstat u některých prvků socialismu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/KtWJzhp/cs;
 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now