Ukrajina potřebuje sametovou revoluci

Ukrajinou v těchto dnech cloumají největší protesty od pádu komunismu před více než deseti lety. Julia Tymošenková, bývalá ukrajinská vicepremiérka, která později odešla do disentu, vysvětluje proč.

Všem lidem, kteří žijí na Ukrajině, hrozí otrávená veřejná atmosféra. Korupce a neschopnost daly vzniknout státu, kde ladem leží desítky miliony zničených a marných lidských životů, kde na hromadách trosek skomírá zubožené hospodářství, kde se domácí i zahraniční dluh počítá na miliardy dolarů a kde neschopná armáda úplatných byrokratů velí vládě, která není s to vyhovět těm nejzákladnějším potřebám ukrajinského národa.

Režim prezidenta Leonida Kučmy se snaží tento ponurý stav věcí zlehčovat jak před Ukrajinci, tak před okolním světem. Papouškuje chlácholivá slova o demokratických principech, o potřebě "sociální stability" a o známkách dlouhodobého hospodářského růstu, které ovšem vidí jen on sám. Jenže nic z toho, co Kučmova klika napovídá, není pravda. Neboť zatímco Kučmova vláda plácá svoje otřepané nesmysly, její kamarádíčkové drancují národní dědictví, dávají je svým rodinám a přátelům a přitom znesvěcují, plení a rozprodávají nezávislost národa zájemcům, kteří nabídnou nejvyšší cenu.

https://prosyn.org/rsl9dr4cs