aslund72_ Frank Hammerschmidtpicture alliance via Getty Images Frank Hammerschmidtpicture alliance via Getty Images

Boj s finančním požárem na Ukrajině

STOCKHOLM – Ukrajinské síly díky zásilkám zbraní ze Západu slaví jedno bitevní vítězství za druhým. Ukrajina ale stojí před další vážnou hrozbou: vysokou inflací. Potřebuje proto nejen zbraně, ale i větší finanční podporu.

Ruská válka už přivodila enormní škodu, přičemž ukrajinská vláda a Kyjevská škola ekonomie kladou současný přehled zaznamenaných materiálních ztrát na 120 miliard dolarů. HDP země v letošním roce směřuje k propadu o 35-40 % a příjmy tamní vlády ještě o víc. Mezinárodní měnový fond letos určil, že ukrajinská vláda bude v tomto roce potřebovat externí podporu ve výši pěti miliard dolarů měsíčně – 60 miliard dolarů za rok – k financování platů státních zaměstnanců, penzí, zdravotnictví, škol a některých sociálních dávek.

Jedná se o základní výdaje, které udržují vládu v chodu. Poskytnuta byla bohužel jen polovina nezbytných finančních prostředků. Podle ukrajinských makléřů Dragon Capital bylo ke 30. září Ukrajině přislíbeno 35 miliard dolarů, ale uvolněno bylo jen dvacet miliard. Dominantním dárcem jsou Spojené státy, které už dodaly 8,5 miliardy dolarů a zavázaly se poskytnout ještě 1,5 miliardy dolarů měsíčně po zbytek roku 2022.

https://prosyn.org/yflyuDdcs