0

Soumrak kancléřovy kariéry?

Rezignace kancléře Gerharda Schrödera na post předsedy německé Sociálně demokratické strany (SPD) bude mít hluboké dopady na rozložení sil v německé vládě a její těsné „rudozelené" větÅ¡ině v parlamentu. Přestože je zřejmě předčasné hovořit v tuto chvíli s některými německými pozorovateli o „soumraku kancléřovy kariéry" či jeho překvapující krok označovat za „začátek konce" jeho pobytu v úřadu, je naprosto oprávněné jej označit za dramatickou ztrátu moci.

Bezprostředním vítězem je předseda poslaneckého klubu SPD Franz Müntefering (64), který Schrödera na postu stranického předsedy nahradí. Oba politici vytvoří tandem, ale Schröder bude záviset na Münteferingově loajalitě víc než Müntefering na Schröderově úspěchu.

Schröder představuje umírněně levicovou politickou platformu a program, srovnatelné s novolabouristickou filozofií britského premiéra Tonyho Blaira či centrismem někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona. Müntefering mnohem víc lne k tradičním sociálně demokratickým (či starolabouristickým) hodnotám. Co se týče stylu vedení, Schröder je sólista, zatímco Müntefering je týmový hráč.

V Německu kancléř zastává nejsilnější pozici mezi klíčovými politickými hráči. Hlavní zdroj jeho síly ovÅ¡em nespočívá v zákonných pravomocích, jež mu uděluje ústava, nýbrž ve skutečné podpoře, kterou mu poskytuje jeho vlastní strana.