Jak překonat krizi ve východní Evropě

LONDÝN – Existují různé druhy fakt, vtipkoval kdysi ruský satirik Michail Saltykov-Ščedrin. „Existují fakta příjemná a nepříjemná, a pak taky některá, která ani nejsou fakty.“

Na počátku roku 2010 je příjemným faktem, že světová ekonomika přestala dramaticky klesat a začala se zotavovat. Nepříjemným faktem je, že toto zotavení zůstává křehké. A nefaktem je, že příštích 12 měsíců bude procházkou růžovým sadem. Je to právě naopak: stále přetrvávají vážné problémy, které je třeba naléhavě řešit.

Oblast, jíž se zabývá Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) – tedy střední, východní a jihovýchodní Evropa, Kavkaz a střední Asie –, byla finanční a hospodářskou krizí, která započala vamp#160;roce 2008, zasažena obzvláště tvrdě. Masivní a odhodlané státní intervence (Rusko a Kazachstán) nebo bezpříkladná koordinovaná podpora ze strany mezinárodních finančních institucí (Ukrajina, Maďarsko a Lotyšsko) se staly nezbytností, aby se předešlo ještě dramatičtějším pádům.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/sYBblYU/cs;