0

Turecká volba

V parlamentních volbách, které jsou možná nejdůležitější politickou událostí Turecka od založení republiky ve 20. letech minulého století, si vítězství vydobyla Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), když získala kolem 47% hlasů. Jen dvě další strany – Republikánská lidová strana (CHP) s 21% a Strana národního hnutí (MHP) se 14% – překročily 10% práh pro vstup do parlamentu. Seznam legislativců doplní nezávislí.

Komplikovanost výsledku spočívá v tom, že ve srovnání s dřívějším stavem získala vládnoucí AKP mnohem více hlasů – oproti roku 2002 o 13 procentních bodů –, ale méně křesel. Strana dokáže sestavit vládu sama, ale bude jí chybět dvoutřetinová většina, kterou potřebuje k prosazení některých z velkých změn, o něž usiluje. AKP přesto může být spokojená, že po pěti letech v úřadu se její všeobecná podpora zvýšila, kdežto opozice projevila neschopnost ji vážným způsobem zpochybnit.

Jednoznačné vítězství AKP znamená, že turecká republika zformovaná Kemalem Atatürkem ve 20. letech minulého století jako sekulární stát je mrtvá. To však nutně neznamená, že se Turecko stane islámskou, natož islamistickou zemí.

Atatürk považoval islám za významný faktor bránící tureckému rozvoji. Pokusil se islám jako politickou a společenskou sílu vypudit z veřejné sféry, třebaže naprostá většina obyvatel samozřejmě zůstala dle vyznání muslimská. Z Atatürkova pohledu postupovaly westernizace a modernizace ruku v ruce. A Turecko skutečně dosáhlo skvělého úspěchu – nesporně většího než kterýkoli jiný stát s muslimskou většinou na světě – v budování demokracie, udržování stability a hospodářském vývinu.