Turecká volba

V parlamentních volbách, které jsou možná nejdůležitější politickou událostí Turecka od založení republiky ve 20. letech minulého století, si vítězství vydobyla Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), když získala kolem 47% hlasů. Jen dvě další strany – Republikánská lidová strana (CHP) s 21% a Strana národního hnutí (MHP) se 14% – překročily 10% práh pro vstup do parlamentu. Seznam legislativců doplní nezávislí.

Komplikovanost výsledku spočívá v tom, že ve srovnání s dřívějším stavem získala vládnoucí AKP mnohem více hlasů – oproti roku 2002 o 13 procentních bodů –, ale méně křesel. Strana dokáže sestavit vládu sama, ale bude jí chybět dvoutřetinová většina, kterou potřebuje k prosazení některých z velkých změn, o něž usiluje. AKP přesto může být spokojená, že po pěti letech v úřadu se její všeobecná podpora zvýšila, kdežto opozice projevila neschopnost ji vážným způsobem zpochybnit.

Jednoznačné vítězství AKP znamená, že turecká republika zformovaná Kemalem Atatürkem ve 20. letech minulého století jako sekulární stát je mrtvá. To však nutně neznamená, že se Turecko stane islámskou, natož islamistickou zemí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hiBkguR/cs;