President Trump Mandel Ngan/Getty Images

Nástrahy Fedu podřízeného Trumpovi

ITHACA – Vedle snahy přebudovat americkou daňovou, obchodní a imigrační politiku uvažuje prezident Donald Trump i o souboru rozhodnutí, která by mohla mít na americkou ekonomiku ještě závažnější dopad. Tento měsíc odešel do důchodu místopředseda Federálního rezervního systému Stanley Fischer, a tři místa v sedmičlenné Radě guvernérů jsou tak nyní volná. V únoru 2018 navíc vyprší první funkční období šéfce Fedu Janet Yellenové a Trumpovi se naskytne jedinečná příležitost zanechat na této instituci vlastní otisk.

The Year Ahead 2018

The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

Order now

Trumpovi kandidáti na tyto pozice i otázka, jak prezident k jejich výběru přistoupí, by mohly mít trvalý dopad nejen na Fed, ale i na americkou ekonomiku a její stěžejní postavení v globální finanční soustavě.

Fed svou důvěryhodnost metodicky a bolestně buduje už mnoho desetiletí. Ukázkovým příkladem je rozhodnutí někdejšího šéfe Fedu Paula Volckera z počátku 80. let zvýšit úrokové sazby a smířit se s dočasným zvýšením nezaměstnanosti. Kdyby Volcker nejednal, USA by trpěly inflační spirálou. Volckerův krok sice přivodil krátkodobou bolest, ale zároveň posílil dlouhodobou důvěryhodnost Fedu.

Inflaci táhne řada faktorů, nad nimiž Fed nemá kontrolu – mimo jiné produktivita, zahraniční ceny a vládní schodky. Klíčovou roli však mohou hrát i budoucí očekávání. Když si firmy a zaměstnanci myslí, že se Fed dostatečně nevěnuje omezování inflace, má inflace tendenci růst.

Totéž platí i o deflaci. Na první pohled mohou klesající ceny zboží a služeb vypadat jako dobrá věc. Deflace však může být katastrofální. Když se očekává pokles cen, budou spotřebitelé odkládat nákupy a firmy odkládat investice. Tato rozhodnutí pak mohou vytvořit neblahou spirálu, kdy klesající poptávka vede ke snížení zaměstnanosti, růstu a cen, což způsobuje další pokles poptávky.

Po globální finanční krizi z roku 2008 se mnoho zemí potýkalo se strašidlem deflace. USA se však díky Fedu vyhnuly těžké deflaci i inflaci a zotavily se rychleji než většina jiných rozvinutých ekonomik. Fedu se v USA dařilo odrážet deflaci tím, že agresivně uvolňoval měnovou politiku. Řada ekonomů se v té době obávala, že rychle expandující peněžní nabídka a prudce rostoucí vládní dluh rozdmýchá inflaci a oslabí dolar. Tyto obavy se však ukázaly jako nepodložené a důvěryhodnost Fedu opět stoupla.

Právě na důvěryhodnosti Fedu přitom stojí dominance dolaru v mezinárodních financích. Přibližně dvě třetiny globálních rezerv centrálních bank v zahraniční měně – tedy jejich prostředků na horší časy – jsou investovány do dolarů. A zahraniční investoři včetně centrálních bank drží americké vládní dluhopisy v celkové hodnotě přesahující 6 bilionů dolarů, oproti 3 bilionům před deseti lety. Postavení dolaru coby hlavní globální rezervní měny pomáhá držet americké úrokové sazby na nízké úrovni, což snižuje náklady na půjčky americkým spotřebitelům i americké vládě.

Nezávislost Fedu spolu s institucionalizovaným americkým systémem kontrolních a vyvažovacích mechanismů a jeho lpěním na vládě zákona představuje klíčový předpoklad udržení důvěry investorů v dolar. Trumpova administrativa ovšem oslabuje kontrolní a vyvažovací mechanismy mezi výkonnou a zákonodárnou mocí a prezidentova lhostejnost vůči vládě zákona by mohla představovat přímé ohrožení moci soudní. Za těchto okolností by jakýkoliv krok podkopávající nezávislost Fedu mohl vážně poškodit institucionální rámec, o který se opírá americká hospodářská síla.

Fed se těší mezinárodní důvěryhodnosti právě proto, že je nezávislý na jakémkoliv politickém pánovi. Zároveň však má Fed i legitimitu, protože je zodpovědný vládě a lidu. Tato zodpovědnost je nebo by přinejmenším měla být založená spíše na předem stanovených hospodářských cílech – konkrétně na nízké inflaci a nezaměstnanosti – než na politických rozmarech toho, kdo je v daném okamžiku u moci.

Z tohoto hlediska by Trump mohl důvěryhodnost Fedu vážně poškodit. Stačí, aby jmenoval své politické stoupence namísto nejlepších dostupných technokratů nebo aby jmenoval schopné technokraty, u nichž si lichotkami zajistil osobní oddanost namísto oddanosti jejich mandátu guvernérů Fedu.

Fed ovládaný Trumpovými pobočníky by mohl upřednostňovat hospodářský růst před jinými cíli, jako je udržení finanční stability a nízké inflace. Takový přístup by sice nakrátko mohl zvednout růst HDP, ale dlouhodobě by mu uškodil, poněvadž by rozdmýchal inflaci a nestabilitu finančního trhu.

Další nebezpečí spočívá v tom, že se Trumpovi splní přání slabšího dolaru – natrvalo. I pouhá možnost snížení víry v dolar v kombinaci s vyšší inflací by mohla zvýšit úrokové sazby, což by vedlo k větším rozpočtovým schodkům, nižšímu růstu a inflační spirále.

Pokud se Trump skutečně pokusí zatlačit na Fed, aby sloužil jeho politické agendě, mohl by napáchat nenapravitelné škody na instituci, která zajišťuje finanční stabilitu, nízkou a stabilní inflaci a trvale udržitelný růst. Místo aby „postavil Ameriku na první místo“, podkopal by status dolaru coby dominantní globální rezervní měny a vyklidil pole ostatním, aby mohli převzít jeho roli na globálních finančních trzích.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

http://prosyn.org/ws6oaoG/cs;

Handpicked to read next

 1. Chris J Ratcliffe/Getty Images

  The Brexit Surrender

  European Union leaders meeting in Brussels have given the go-ahead to talks with Britain on post-Brexit trade relations. But, as European Council President Donald Tusk has said, the most difficult challenge – forging a workable deal that secures broad political support on both sides – still lies ahead.

 2. The Great US Tax Debate

  ROBERT J. BARRO vs. JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS on the impact of the GOP tax  overhaul.


  • Congressional Republicans are finalizing a tax-reform package that will reshape the business environment by lowering the corporate-tax rate and overhauling deductions. 

  • But will the plan's far-reaching changes provide the boost to investment and growth that its backers promise?


  ROBERT J. BARRO | How US Corporate Tax Reform Will Boost Growth

  JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS | Robert Barro's Tax Reform Advocacy: A Response

 3. Murdoch's Last Stand?

  Rupert Murdoch’s sale of 21st Century Fox’s entertainment assets to Disney for $66 billion may mark the end of the media mogul’s career, which will long be remembered for its corrosive effect on democratic discourse on both sides of the Atlantic. 

  From enabling the rise of Donald Trump to hacking the telephone of a murdered British schoolgirl, Murdoch’s media empire has staked its success on stoking populist rage.

 4. Bank of England Leon Neal/Getty Images

  The Dangerous Delusion of Price Stability

  Since the hyperinflation of the 1970s, which central banks were right to combat by whatever means necessary, maintaining positive but low inflation has become a monetary-policy obsession. But, because the world economy has changed dramatically since then, central bankers have started to miss the monetary-policy forest for the trees.

 5. Harvard’s Jeffrey Frankel Measures the GOP’s Tax Plan

  Jeffrey Frankel, a professor at Harvard University’s Kennedy School of Government and a former member of President Bill Clinton’s Council of Economic Advisers, outlines the five criteria he uses to judge the efficacy of tax reform efforts. And in his view, the US Republicans’ most recent offering fails miserably.

 6. A box containing viles of human embryonic Stem Cell cultures Sandy Huffaker/Getty Images

  The Holy Grail of Genetic Engineering

  CRISPR-Cas – a gene-editing technique that is far more precise and efficient than any that has come before it – is poised to change the world. But ensuring that those changes are positive – helping to fight tumors and mosquito-borne illnesses, for example – will require scientists to apply the utmost caution.

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now