0

Transparentnost.com

MOSKVA – Nedávno jsem se po prodlouženém víkendu v Moskvě vrátila do Hvězdného městečka (ruského kosmického výcvikového střediska) a zarazilo mě, jak mnoho – a jak málo – se tu toho změnilo za 20 let od jara 1989, kdy jsem sem přijela poprvé.

Když jsem v moskevském metru procházela kolem plakátu nabízejícího reklamní plochu k pronájmu, vzpomněla jsem si, jak jsem někdy v polovině 90. let sjížděla po jednom z těchto dlouhých a rychlých eskalátorů s průkopníkem zdejšího reklamního byznysu. „Podívejte na ty prázdné zdi!“ žasl. „Jednou by mohly být plné reklam.“ Dnes se jeho nejdivočejší sny splnily: zdi jsou skutečně přeplněné reklamami. Ještě před pár lety bych byla nadšená, kdybych na kterékoliv z těchto reklam viděla odkaz na webovou stránku. Dnes jsou doménové adresy běžné.

Ruská společnost provozující internetový vyhledavač Yandex (sedím v jeho správní radě) odstartovala před pár lety reklamní kampaň, která si jemně utahovala z tuposti starého ruského režimu. Na dolním konci každého eskalátoru v moskevském metru stojí prosklená budka s dozorcem eskalátoru – obvykle v ní sedí nevrle vyhlížející žena, jejímž jediným úkolem je vypnout v nouzové situaci eskalátor. Na budce se táhne nápis: „Dozorce eskalátoru neodpovídá na otázky.“ Formulace v sovětském stylu přitom nemá daleko k tvrzení: „Dozorce neposkytuje konzultace.“

Yandex nakoupil přibližně v polovině vozů metra reklamní plochu a polepil ji plakáty s nápisem: „Provozovatel neposkytuje konzultace…, takže své dotazy laskavě směřujte na Yandex.“ Všichni tu narážku okamžitě pochopili. Reklamy Yandexu zmizely, ale nápisy na budkách bohužel zůstaly, a to nejen v metru, ale i na mnoha dalších místech, kde státní zaměstnanci nechtějí hovořit s veřejností – na policejních stanicích, v pokladnách a veřejných budovách všeho druhu.