Transatlantické sklouzávání

BERLÍN – Na březích Rýna a Vltavy vzdá NATO a Evropská unie počátkem dubna hold novému americkému prezidentovi. Objeví se pěkné obrázky a velkolepé projevy o budoucnosti transatlantické vazby – jinými slovy nic mimořádného.

Ještě před štrasburským a pražským summitem však transatlantické vztahy podstoupí zkoušku na summitu G-20 v Londýně. Zvolení Baracka Obamy mělo všechno zlepšit – alespoň se v to doufalo. Sklouzávání transatlantických vztahů během osmi let prezidentského působení George W. Bush se mělo zastavit – a dokonce obrátit. Tato naděje uvadá, protože světová hospodářská krize neshody mezi Amerikou a Evropou vyhrocuje.

Samozřejmě že na konci londýnského summitu se shromáždění lídři dohodnou na společném prohlášení, protože dovolit si neúspěch nemůže nikdo. Rozmíšky ale zůstanou. USA chtějí globální krizi řešit poskytováním podstatně většího množství finanční pomoci, již Evropa odmítá vyčlenit a raději se zaměřuje na reformu regulace finančnictví. Nakonec bude nalezen formulační kompromis, který do prohlášení zahrne obojí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/uj5G6JX/cs;