Hrátky s demokracií

Na Středním východě se prý šíří demokracie. Arabští diktátoři se však demokracie pro její občanské svobody a konkurenční volby bojí, a proto mísí kousky západních politických modelů s kapkami té či oné náboženské interpretace, která zajistí patinu islámské legitimity, a zhotovují lektvary, jež ochrání status quo.

Na Saúdskou Arábii tento popis padne jako ulitý. Její vládci – jedni z nejautokratičtějších na světě – tvrdí, že demokracie je s islámem neslučitelná. Dávají proto přednost výrazu „participační vláda“.

Většina muslimských vzdělanců, včetně šajcha univerzity al-Ažar v Káhiře a vlivného šajcha Karadávího usazeného v Kataru, je však přesvědčena, že islám slučitelný s demokracií je, přinejmenším tak jak ji definují: respekt k právnímu řádu, rovnost mezi občany, férové rozdělení majetku, spravedlnost a svoboda projevu a shromažďování. Jedno však zůstává sporné a diskutabilní: právo občanů volit své předáky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/58L7gE3/cs;