0

Je načase nasadit vládě uzdu

PALO ALTO – Nynější finanční krize v Evropě nabízí unikátní aktualizaci Leninova výroku, že nic zemi nedestabilizuje tak jako útěk trhů od její měny. Měnovou unii v dnešní EU nedestabilizuje nic tak jako útěk trhů od svrchovaného dluhu jednoho z jejích členů.

Rozvrat způsobený řeckou dluhovou krizí a obavou z obdobných problémů v Irsku, Portugalsku, Španělsku a Itálii šíří strach ohledně stability evropských bank, světové finanční soustavy, eurozóny i globální ekonomiky. Tyto obavy nedávno zazněly i ze slov německé kancléřky Angely Merkelové, která ještě přidala znepokojení nad tím, zda krizi vůbec přežije euro.

Záchranný balíček ve výši 750 miliard eur (téměř bilion dolarů) od EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu zajišťuje na mezinárodních trzích jen krátkou úlevu. Už teď ji střídá střízlivější analýza krize a efektivity reakce na ni.

Zásadní problémy, na něž eurozóna naráží, ovšem finanční sanace nevyřeší; přinejlepším zajistí čas na rozšíření nevyhnutelných bolestivých korekcí rozložených v čase a napříč obyvateli. Přináší ale svá vlastní závažná rizika morálního hazardu a ztráty věrohodnosti a nezávislosti ECB.