Thajský demokratický nepořádek

BANGKOK – Ať už jde o Thajsko, Turecko nebo Ukrajinu, vztah mezi vládnoucími většinami a volebními menšinami začal být vznětlivý – a hrozí nahlodat legitimitu samotné demokracie. Rozvíjející se krize v Bangkoku – kde politická menšina vyrazila do ulic, aby sesadila demokraticky zvolenou vládu premiérky Jinglak Šinavatrové – je toho ukázkovým příkladem.

Premiérčina strana Pheu Thai (PTP) získala v thajských parlamentních volbách v roce 2011 prostou většinu, když v pětisetčlenné dolní komoře obsadila 256 křesel. Opoziční Demokratická strana, která získala 159 mandátů, a to převážně v Bangkoku a jižním Thajsku, však v poslední době organizuje v hlavním městě protesty. Takzvaný „Lidový výbor za demokratickou reformu“, v jehož čele stojí bývalý poslanec Demokratické strany Suthep Thaugsuban a jenž se těší podpoře bangkockého establishmentu, se v podstatě pokusil o státní převrat.

Protesty vypukly ve chvíli, kdy se vláda snažila schválit návrh zákona o amnestii, který by zvrátil odsouzení bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry – bratra Jinglak a zakladatele PTP, jehož v roce 2006 svrhla armáda – za korupci a zneužívání moci. (Amnestie by se ovšem vztahovala také na obvinění z vraždy týkající se vůdce Demokratické strany a někdejšího premiéra Apchisita Vedžadžívy.) Ani následný pokus Jinglak ustoupit od amnestijního návrhu už opozici neuchlácholil.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/eaIxsej/cs;