Špatný způsob uvažování o ropě

V nedávném poselství o stavu Unie prohlásil americký prezident George W. Bush: „Amerika je závislá na ropě.“ Zároveň oznámil program energetického výzkumu, který by během příštích dvou desetiletí snížil americký dovoz ropy z oblasti Blízkého východu o 75%. I kdyby se však jeho program setkal s úspěchem, energetickou bezpečnost Ameriky to příliš nezvýší. Spojené státy dovážejí z oblasti Perského zálivu pouhou pětinu z celkového objemu spotřebované ropy.

Američané nejsou sami, kdo si dělá starosti o ropu jako o bezpečnostní problém. Rovněž Čína a Indie, dvě nejlidnatější země na světě, si uvědomují, že jejich vysoké tempo hospodářského růstu závisí na zahraniční ropě. Tyto dvě země dohromady sice v porovnání s USA spotřebují jen necelou polovinu objemu ropy, avšak jejich spotřeba rychle roste. Jakmile začnou chudé země spotřebovávat na hlavu tolik co země bohaté, bude ropy dost na to, aby vystačila pro všechny?

Čína a Indie brázdí celý svět a uzavírají finančně i politicky nákladné dohody ve snaze zajistit si produkci z nových ropných států. Když například západní země odradily své ropné společnosti od obchodování se súdánskou vládou kvůli její nedostatečné reakci na genocidu v Dárfúru, súdánskou ropu rychle skoupila Čína.

https://prosyn.org/iWRDdfecs