0

Nesprávná daň pro Evropu

CAMBRIDGE – Evropa už stejně trpí, tak proč nenasypat do ran trochu soli? Tak zřejmě uvažuje Evropská komise, když navrhuje zavedení daně z finančních transakcí (FTT) – jde o zatím poslední reakci komise na hnisající problémy evropského růstu a financí.

Emoční lákavost daně uvalené na všechny finanční transakce je nesporná. Běžní Evropané musí platit daň z přidané hodnoty z většiny zboží a služeb, které si koupí – proč tedy nezdanit také nákupy akcií, dluhopisů a všech možných derivátů? Taková daň bezpochyby zasáhne zámožné jednotlivce a finanční firmy daleko více než kohokoliv jiného a kromě toho přinese hromadu příjmů.

Evropská komise skutečně odhaduje, že navrhovaná daň ve výši pouhých 0,1% na obchody s akciemi a dluhopisy a 0,01% na deriváty vynese více než 50 miliard eur ročně. A návdavkem FTT omezí destabilizující spekulace na finančních trzích.

Kéž by to bylo tak jednoduché. Zdanění zisků a bonusů finančních společností by se samozřejmě mělo upravit tak, aby se více podobalo zdanění jiných ekonomických činností. Nadměrnému investování s vypůjčenými penězi je třeba přitáhnout otěže. Návrat na úroveň makroekonomické a finanční stability, jaká existovala před rokem 2007, by podpořil růst. Jakkoliv je však FTT mazlíčkem čelních liberálních ekonomických komentátorů i robinhoodovských nevládních organizací, bohužel představuje mimořádně pomýlený přístup k dosažení těchto chvályhodných cílů.